close
تبلیغات در اینترنت
بيوگرافي، زندگي نامه و مجموعه آثار و تاليفات آيت الله مكارم شيرازي

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

تبلیغات


آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 63
 • کل نظرات : 36
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 1,635
 • بازديد ديروز : 27
 • بازديد کننده امروز : 13
 • بازديد کننده ديروز : 18
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل ديروز: 2
 • بازديد هفته : 2,299
 • بازديد ماه : 11,021
 • بازديد سال : 40,594
 • بازديد کلي : 434,529
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.198.134.127
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

کدهای اختصاصی

خشت هایی برای بهشت ...

زندگي نامه حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي دام ظله+راه هاي ارتباطي

نگاهي بر زندگي پربركت و آثار مرجع عظيم الشّأن جهان تشيع ، حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي

1 -آغاز پربركت

حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي در سال 1345 هجري قمري در شهر شيراز در ميان يك خانواده مذهبي كه به فضائل نفساني و مكارم اخلاقي معروفند ديده به جهان گشود. معظّم له تحصيلات ابتدايي و دبيرستاني خود را در شيراز به پايان رسانيد. هوش و حافظه ي قوي و استعداد ممتاز ، وي را در محيط مدرسه در رديف شاگردان بسيار ممتاز قرار داده بود.

تمثال آيت الله مكارم,عكس آيت الله مكارم شيرازي,زندگي نامه مكارم شيرازي,تصاوير آيت الله مكارم شيرازي,آيت الله مكارم شيرازي

2- حيات علمي

با اينكه هيچ يك از افراد خانواده معظّم له در كسوت روحانيت نبود ، تنها عشق شديد به معارف اسلامي (طي حوادث جالبي) سرانجام ايشان را به اين رشته پرافتخار كشانيد. معظّم له در حدود 14 سالگي رسما دروس ديني را در مدرسه «آقا بابا خان شيراز» آغاز كردو در مدت اندكي نياز هاي خود را از علوم ، صرف ، نحو ، منطق ، معاني ، بيان و بديعبه پايان رسانيد.سپس توجه خود را به رشته فقه و اصول معطوف ساختو به خاطر نبوغ فوق العاده اي كه داشت ، مجموع دروس مقدماتي و سطح متوسط وعالي را در مدتي نزديك به چهار سال ! به پايان رساند. در همين سالها گروهي از طلاب حوزه علميه شيراز را نيز با تدريس خود بهره مند مي ساخت و گاه در يك روز - علاوه بر درس هايي خود مي خواند - هشت جلسه تدريس داشت!

ايشان در 18 سالگي وارد حوزه علميه قم شدند و قريب پنج سال از جلسات علمي و درس اساتيد بزرگ آن زمان مانند حضرت آيت الله العظمي بروجردي و آيات بزرگ ديگر رضوان الله عليهم بهره گرفتند.

3- هجرت در جواني

معظّم له براي آشنايي با نظرات و افكار اساتيد بزرگ يكي از حوزه هاي عظيم شيعه در سال 1369 هجري قمري وارد حوزه علميه نجف اشرف گرديدند و در آنجا در دروس اساتيد عالي مقام و بزرگي همچون آيات عظام آقاي خويي ، آقاي حكيم و آقاي عبدالهادي شيرازي و ديگر اساتيد برجسته - قدّس الله اسرارهم - شركت جستند.

4- رسم ديرينه حوزه

معظّم له در سن 24 سالگي به اخذ درجه اجتهاد مطلق از محضر دو نفر از آيات بزرگ نجف نائل شدند.

جواني آيت الله مكارم شيرازي,جواني آقاي مكارم,عكس جواني آيت الله,عكس كودكي آيت الله مكارم شيرازي,مكارم شيرازي

5- رجعتي پس از هجرت

معظّم له در ماه شعبان سال 1330 هجري شمسي به ايران بازگشت و در شهر مقدس قم كه آن روز مشتاق رجال علمي بود ، مأويسطوح گزيد و در جمعي كه بايد بعدا اثري بس عظيم بوجود آوردند ، وارد شد.

6- حوزه اي ديگر ، درسي ديگر

حضرت آيت الله مكارم شيرازي بعد از بازگشت به ايران به تدريس سطوح عالي و سپس خارج « اصول » و « فقه » پرداختند و قريب 50 سال است كه حوزه گرم درس خارج ايشان مورد استقبال طلاب و فضلاست ؛ بسياري از كتب مهم فقهي را تدريس كرده و به رشته تحرير درآورده اند.در حال حاضر حوزه ي درس خارج ايشان يكي از پرجمعيت ترين دروس حوزه هاي علميه شيعه است و قريب به دو هزار نفر از طلّاب و فضلاي عاليقدر ا زمحضر ايشان استفاده مي كنند. ايشان از آغاز دوران جواني به تأليف كتاب در رشته هاي مختلف عقايد و معارف اسلامي و مسأله ولايت و سپس تفسير و فقه و اصول پرداختند و يكي از مؤلفان بزرگ جهان اسلام محسوب مس شوند.

7- حيات سياسي

معظّم له در انتقلاب اسلامي حضور فعال داشتند و به همين دليل چند بار به زندان طاغوت افتادند و به سه شهر « چابهار »، « مهاباد »و « انارك » تبعيد شدند. همچنين ايشان در تدوين قانون اساسي در خبرگان اول نيز نقش موثّري داشتند.

آيت الله مكارم شرازي,آيت الله ناصر مكارم شيرازي,ميانسالي آيت الله مكارم شيرازي,كودكي آيت الله

8- خدمات ارزنده معظّم له

در رژيم طاغوت احساس مي شد كه حوزه علميه قم نيازمند نشريه اي عمومي است تا بتواند با نشريات گمراه كننده اي كه بدبختانه تعداد آن ها نيز كم نبود مبارزه نمايد.

معظّم له با همكاري جمعي از دانشمندان براي انتشار نشريه ماهانه « مكتب اسلام » كه با كمك بزرگان حوزه علميه قم تأسيس شده بود ، همكاري نمود. اين نشريه در جهان شيعه بي سابقه بود و شايد از نظر وسعت انتشار - در ميان مجلات علمي و ديني - در تمام جهان اسلام ، جزء درجه اول ها بود.

9- مجموعه تأليفات و آثار

از معظم له حدود يكصد و بيست جلد كتاب منتشر شده كه بعضي از آن ها بيش از سي بار تجديد چاپ گرديده است و بعضي به به بيش از ده زبان زنده دنيا ترجمه شده است و در كشور هاي مختلف دنيا انتشار يافته است كه اسامي آن ها به قرار زير است :

1- ترجمه شيوا و روان قرآن مجيد 2-تا 28 تفسير نمونه (فارسي ، عربي ، اردو ،انگليسي و تركي) 29-تا 38 تفسير موضوعي پيام قرآن(عربي و فارسي) 39-40  ترجمه تفسير الميزان 41 و 42 و 43- اخلاق در قرآن 44- فيلسوف نماها 45- مديريت و فرماندهي در اسلام 46- زهرا برترين بانوي جهان 47- زندگي در پرتو اخلاق 48- چلوه حق 49-عود ارواح و ارتباط با ارواح 50- پرسشها و پاسخ هاي مذهبي 51- خطوط اصلي اقتصاد اسلامي 52- انگيزه گرايش به مذاهب 53- خدا را چگونه بشناسيم؟ 54- آفريدگار جهان 55- رهبران بزرگ و مسئوليت هاي بزرگتر 56- قرآن و آخرين پيامبر 57- معاد و جهان پس از مرگ 58- عقيده ي يك مسلمان 59- مهدي انقلاب بزرگ 60- ارزش هاي فراموش شده 61- پايان عمر ماركسيسم 62- آخرين فرضيه هاي تكامل 63- آيين ما (ترجمه اصل الشيعه) 64- پنجاه درس اصول عقائد براي جوانان (فارسي،عربي،انگليسي،چيني،فرانسه) 65- سرگرمي هاي خطرناك 66- نماز مكتب عالي تربيت 67- معراج،شق القمر،نماز در قطبين 68- معمّاي هستي 69-فلسفه ي شهادت 70- اسرار عقب ماندگي شرق 71- چهره اسلام در يك بررسي كوتاه 72- در جستجوي خدا 73- مشكلات جنسي جوانان 74- آنچه از اسلام بايد بدانيم 75- بحثي درباره ماترياليسم و كمونيسم 76- قرآن و حديث 77- تقليد يا تحقيق 78- خمس،پشتوانه استقلال بيت المال 79-مسأله انتظار 80- تفسير به رأي 81- تقيّه ، سپري براي مبارزه عميقتر 82- اين مسائل براي همه جوانان مطرح است 83- اسلام و آزادي بردگان 84- يكصد و پنجاه درس زندگي (فارسي و انگليسي) 85- شيوه ي همسرداري در خانواده نمونه 86- طرح حكومت اسلامي 87- رساله ِ مقدمه ِ وحي يا ... 88- التقاط و التقاطي ها 89- مناظرات تاريخي امام رضا (عليه السلام) 90 و 91- اخلاق اسلامي در نهج البلاغه 92- رساله توضيح المسائل (فارسي ، عربي،اردو،تركي،انگليسي،چيني) 93- رساله احكام نوجوانان 94- رساله احكام بانوان 95- مناسك حج (فارسي و عربي) 98 ، 99 و 100- انوار هدايت 101- تعليقات علي عروة الوثقي 102 و 103- القوائد الفقهيه 104- انوار الفقاهه ( كتاب التجارة - مكاسب محرمه) 105- انوار الفقاهه ( كتاب البيع - ولايت فقيه و حكومت اسلامي) 106- انوار الفقاهه (كتاب الخمس و الانفال) 107- انوار الفقاهه (كتاب الحدود و التعزيرات) 108 و 109 و 110- انوار الاصول ( مشتمل بر تقريرات درس خارج اصول) 111 و 112 و 113- پيام امام (عليه السلام) (شرح نهج البلاغه) 114- ربا و بانكداري اسلامي (فارسي و عربي) 115- طُرُق فرار از ربا 116- مثال هاي زيباي قرآن (فارسي و عربي) 117- يادآوري هاي ماندگار 118- جامعه سالم در پرتو اخلاق 119- بحوث فقهيه (مسائل مهم فقهي به زبان عربي) 120- حكم الاضحيه

راه هاي ارتباطي با آيت الله مكارم شيرازي

سايت آيت الله مكارم   ---   دفاتر آيت الله مكارم در تهران   ---   دفاتر شهرستاني آيت الله مكارم

مومنان عزيز مي توانند علاوه بر شماره دفتر ها ، از شماره پيامك 10000100 و سامانه هاي برخط موجود در سايت معظم له استفاده نميند.

وفّقه الله لمرضاته و ايّده الله بتأييداته

منبع : رساله توضيح المسائل مرجع عاليقدر آيت الله العظمي مكارم شيرازي

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

نظرات ارسال شده

طرح توسعه حرم مطهر علوی

ستاد بازسازی عتبات عالیات، در راستای توسعه و تعمیق فرهنگ تشیع ، ترویج معارف نورانی معصومین(ع) و تقویت باور های دینی در میان محبان اهل بیت(ع) ، طرح توسعه حرم مطهر علوی را ، با عنوان صحن و شبستان حضرت زهرا(س) در کنار حرم مطهر آن امام همام در نجف اشرف آغاز کرده است.

فاز اول این پروژه به مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع با مشارکت همراه اول و پشتیبانی مردم عزیزمان، از دو سال قبل با تخریب هتل های ضلع غربی حرم و خاکبرداری با عمق ۱۱ تا ۱۷ متر آغاز شد و اکنون پس از اتمام شمع ریزی اطراف گود و پایان عملیات ساخت اسکلت، بخش زیارتی پروژه (فاز اول)، در مرحله نازک کاری  قرار دارد.

از آن جایی که این مرحله به دلیل طراحی های زیبا و با شکوهی که نشأت گرفته از معماری معنوی بی نظیر و اصیل ایرانی- اسلامی و در شأن و جایگاه والای آن حضرت است، هزینه بالایی را در بر دارد، امید است با عنایت به مشارکت و همکاری گسترده اهل خیر و شیفتگان اهل بیت(ع)  فاز اول این پروژه عظیم که از لحاظ وسعت ، طراحی و تجهیزات ، دومین بنای اسلامی بعد از مسجد الحرام، در جهان است. در موعد مقرر (پایان سال ۹۴) به بهره برداری برسد تا مکانی مناسب برای راز و نیاز زائرین و همچنین کسب علوم دینی برای طالبان علم و معرفت باشد.

 انشاءا.. خداوند متعال به تمامی دست اندر کاران و بانیان این عمل صالح که نشانه ای از ارادتشان به ساحت والای اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم افضل الصلوات و تحیاته) است پاداش شایسته عنایت فرماید.مشخصات پروژه

طرح توسعه حرم مطهر حضرت علی (ع)به مساحت ۲۲۰۸۳۰متر مربع

در زمینی به طول ۴۰۰ متر و عرض ۱۵۰ متر

شامل:

 1. قسمت زیارتی: به مساحت ۱۰۹۰۰۰ متر مربع

 2. قسمت عمومی: به مساحت کل ۹۷۹۵۰ متر مربع با کاربری:

موزه: به مساحت ۱۷۹۰۰ متر مربع، کتابخانه به مساحت ۱۶۳۰۰ متر مربع

بخش اداری و اطلاع رسانی: به مساحت ۲۲۵۵۰ متر مربع ،

مهمانسرا و رستوران حرم: به مساحت ۲۳۴۰۰ متر مربع ،

سرویس های بهداشتی و وضوخانه: به مساحت ۶۸۰۰ متر مربع و

پارکینگ: به مساحت ۱۱۰۰۰ متر مربع

 1. فضاهای جانبی به مساحت۱۳۸۸۰ متر مربع؛ شامل:
 • ساختمان تاسیسات موتورخانه های مرکزی: به مساحت ۲۷۸۰ متر مربع
 • قدمگاه حضرت امام زین العابدین (ع): به مساحت ۳۲۰۰ متر مربع
 • تونل زیر گذر: به مساحت ۳۹۰۰ متر مربع  
 • رواق های اطراف مجموعه: به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع

هموطنان گرامی می توانند نذورات نقدی خود را از طریق شماره حساب ۴۰۴۰ بانک تجارت و شماره کارت ۶۲۷۳۵۳۹۹۹۱۶۶۴۸۸۶ به نام ستاد بازسازی عتبات عالیات استان تهران و یا با ارسال پیامک رایگان بدون متن به شماره ۸۸۸ و انتخاب مبلغ دلخواه پرداخت نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و پرداخت آنلاین به سایت http://atabat-tehran.ir مراجعه نمایید.

مشارکت در ساخت شبستانی به نام حضرت فاطمه (س) با عضویت درطرح

«خشت هایی برای بهشت»

مشترکین همراه اول می توانند با عضویت در طرح «خشت هایی برای بهشت»، در ساخت شبستانی به نام  حضرت فاطمه (س) در جوار حرم حضرت امیرالمومنین علی (ع) مشارکت کنند.

در این طرح مشترکین همراه اول می توانند با عضویت در طرح خشت هایی برای بهشت، با پرداخت روزانه فقط ۱۱۰ تومان، به میزان یک خشت در ساخت شبستان حضرت فاطمه (س) در جوار حرم حضرت امیرالمومنین علی (ع) سهیم شوند.

همراه اولی ها می توانند با ارسال عدد ۱۱۰ به سرشماره ۸۸۸۸ و پرداخت روزانه ۱۱۰ تومان به میزان یک خشت برای ساخت شبستان حضرت فاطمه (س) مشارکت داشته باشند.

مشترکین این طرح در صورتی که پس از عضویت، درخواست لغو از مشارکت را داشته باشند، می توانند با ارسال واژه «لغو» به سرشماره ۸۸۸۸ از مشارکت انصراف دهند.

درباره ما

پایگاه فرهنگی شهدای اسلام
پایگاه فرهنگی شهدای اسلام ، قصد دارد که با طلب قوت از خداوند متعال و محضر امام زمان(عج) ، پایگاهی باشد از پایگاه های مقاومت فرهنگی و مبارزه با جنگ نرم دشمنان آیین و مرام الهی و مکتب اهل بیت (علیهم السلام) و همچنین دشمنان مکتب مقاومت حسینی و انقلاب اسلامی ... و البته این یاری شما را به جد می طلبد ...